Izolacja natryskowa stosowana jest w trudno dostępnych miejscach

Decydując się na ocieplenie budynku, należy zorganizować wszelkie niezbędne materiały izolacyjne: tworzywo izolacyjne (styropian, wełnę mineralną pozbawioną azbestu lub wełnę skalną, płyty z pianki poliuretanowej, cegiełki styropianowe, czyli styrobloki), płyty izolacyjne, folie izolacyjne, kleje i masy klejowe, farby, masy tynkarskie i siatkę z włókna szklanego. Potrzebne będą także narzędzia: pace, wiadra, rusztowanie, szpachelki. Przeciętny koszt tych materiałów dla stumetrowych powierzchni mieści się w granicach trzech-czterech tysięcy złotych. Ekipa budowlana pochłonie drugie tyle.

Niekiedy proste położenie styropianu bądź wełny jest niemożliwe. Przykładowo taka sytuacja występuje, jeśli nie można zdjąć dachu i dostać się do stropu. Wówczas zastosowanie ma izolacja natryskowa. Za pomocą specjalnej aparatury wtryskuje się piankę poliuretanową. To tworzywo wykorzystywane jest do ocieplenia wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Izolacja natryskowa może być wykorzystana przy ocieplaniu dużych powierzchni w statkach: podłogi, ściany, zbiorniki, chłodnie.

Głównym zadaniem izolacji jest zapewnienie (utrzymanie) ciepła wewnątrz izolowanych pomieszczeń. Dodatkowe cele to: ochrona przed grzybem i wilgocią (hydroizolacja) i przeciwdziałanie nadmiernym stratom ciepła przez instalacje przesyłowe (rurociągi).